Ապրիլի 16-ին խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ քննարկեց «ՀՀ հարկային օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասի» օրենքի նախագիծը:
ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Էդվարդ Հովհաննիսյանը նշեց, որ առաջարկվող փոփոխություններով կապահովվի «Եվրասիական տնտեսական միության մաքսային տարածք ներմուծված ապրանքների հետագծելիության մեխանիզմի մասին» համաձայնագրի դրույթների կիրարկելիությունը:
Համաձայնագիրը ստորագրվել է 2019 թվականի մայիսի 29-ին: Նախատեսվում է հետագծելիության մեխանիզմի ներդրում՝ համապատասխան կարգավորումներով: Հետագծելիութունն իրականացվելու է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կողմից հաստատվող ցանկում ընդգրկված, Միության մաքսային տարածք ներմուծված «Բաց թողնում՝ ներքին սպառման համար» մաքսային ընթացակարգով ձեւակերպված ապրանքների նկատմամբ:
Հետագծելիություն իրականացվելու է նաեւ այն ապրանքների նկատմամբ, որոնք առգրավվել են եւ դարձել պետության սեփականություն:
Գլխադասային՝ Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի տեսակետը ներկայացրեց Հայկ Ցիրունյանը: Նա նշեց, որ նախագիծն արժանացել է դրական եզրակացության:

On April 16, the Parliament debated in the first reading the draft law on Making Amendments and Addenda to the RA Tax Code.
The Chairman of the RA State Revenue Committee (SRC) Edvard Hovhannisyan noted that the applicability of the provisions of t he a greement on the M echanism of T raceability of G oods I mported into the C ustoms T erritory of the EEU will be ensured by the proposed amendments.
The Agreement was signed on May 29, 2019. It is envisaged to invest a mechanism of traceability with the appropriate regulations. The traceability will be implemented on the goods included in the list approved by the Eurasian Economic Commission, imported into the customs territory of the Customs Union formulated by the customs procedure on Release for Domestic Consumption.
The traceability will be implemented on the goods which were confiscated and became a state property.
The viewpoint of the Head Committee of the Standing Committee on Economic Affairs presented Hayk Tsirunyan. He stated that the draft law was endorsed.