Ապրիլի 16-ին խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ քննարկեց «ՀՀ հարկային օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասի» օրենքի նախագիծը:
ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Էդվարդ Հովհաննիսյանը նշեց, որ առաջարկվող փոփոխություններով կապահովվի «Եվրասիական տնտեսական միության մաքսային տարածք ներմուծված ապրանքների հետագծելիության մեխանիզմի մասին» համաձայնագրի դրույթների կիրարկելիությունը:
Համաձայնագիրը ստորագրվել է 2019 թվականի մայիսի 29-ին: Նախատեսվում է հետագծելիության մեխանիզմի ներդրում՝ համապատասխան կարգավորումներով: Հետագծելիութունն իրականացվելու է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կողմից հաստատվող ցանկում ընդգրկված, Միության մաքսային տարածք ներմուծված «Բաց թողնում՝ ներքին սպառման համար» մաքսային ընթացակարգով ձեւակերպված ապրանքների նկատմամբ:
Հետագծելիություն իրականացվելու է նաեւ այն ապրանքների նկատմամբ, որոնք առգրավվել են եւ դարձել պետության սեփականություն:
Գլխադասային՝ Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի տեսակետը ներկայացրեց Հայկ Ցիրունյանը: Նա նշեց, որ նախագիծն արժանացել է դրական եզրակացության:

16 апреля парламент обсудил в первом чтении законопроект о внесении изменений в Налоговый кодекс РА.
Председатель Комитета государственных доходов (КГД) РА Э.Ованнисян отметил, что предлагаемые поправки обеспечат применимость положений соглашения «О механизме отслеживания товаров, ввозимых на таможенную территорию ЕАЭС», подписанного 29 мая 2019 г. Планируется внедрить механизм прослеживаемости с соответствующими настройками. Отслеживание будет осуществляться по товарам, включенным в список, утвержденный Евразийской экономической комиссией (ЕЭК), и ввезенным по таможенной процедуре «Выпуск для внутреннего потребления» на таможенную территорию Союза.
Также будет обеспечиваться отслеживание конфискованных товаров, ставших государственной собственностью.
А.Цирунян представил точку зрения Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам, с положительным заключением по проекту.